Zaraz wracam – Jezus
Informacje prasowe, Nowości

USA zaczynają testowanie skanerów tęczówki oka nowej generacji

Wrzesień 14, 2010 autor · Dodaj komentarz 

Ćwiczenia z obsługi skanera dla personelu lotniska w Salt Lake City Fot. Leah Hogsten AP

Departament bezpieczeństwa narodowego USA rozpocznie w przyszłym miesiącu testy skanerów tęczówki oka nowej generacji – poinformował dziennik „USA Today”.

Skanery te będą przez dwa tygodnie wypróbowywane w placówce straży granicznej w McAllen, w Teksasie, gdzie zastosuje się je do rejestracji nielegalnych imigrantów.

Skanery tęczówek są na razie niezbyt rozpowszechnione, ale nowa ich generacja, pozwalająca rejestrować obraz z odległości około dwóch metrów, a nie kilkunastu centymetrów jak dotąd, budzi zainteresowanie zarówno organów władzy jak i instytucji finansowych.

- Testy mają pomóc w ustaleniu tego jak opłacalne będzie wykorzystanie tego systemu w przyszłości – powiedział Arun Vemury, dyrektor w departamencie nauki i technologii ministerstwa bezpieczeństwa narodowego.

W latach 2005-2008 skanery tęczówki oka zostały zainstalowane na 20 lotniskach w USA dla identyfikowania osób uczestniczących w programie Registered Traveler (Podróżny Rejestrowany), które mają prawo korzystać z uproszczonej kontroli bezpieczeństwa.

W 2007 roku armia USA zaczęła rejestrować obrazy tęczówki oka tysięcy Irakijczyków, by tropić podejrzanych o działalność wywrotową.

Skanowanie tęczówki oka jest dużo mniej czasochłonne niż pobieranie odcisków palców. Jednak przedstawiciele Amerykańskiej Unii Swobód Obywatelskich (ACLU) wskazują na możliwość naruszania prywatności, gdy skanowanie tęczówki będzie się odbywać bez wiedzy poddawanej tej procedurze osoby.

Źródło:

  • WordPress

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...
i pamiętaj - obrazki przy komentarzach tworzy się w serwisie Gravatar!

Zaraz wracam – Jezus