Zaraz wracam – Jezus
Informacje prasowe, Nowości

„Biblią nie usprawiedliwiać niesprawiedliwości”. Przesłanie biskupów do Izraela

Październik 25, 2010 autor · 1 Komentarz 

Gazeta.pl

Nie można odwoływać się do Biblii, by „usprawiedliwić niesprawiedliwości” – takie przesłanie do Żydów znalazło się w dokumencie końcowym Synodu biskupów dla Bliskiego Wschodu w Watykanie. Podkreślono w nim, że izraelska okupacja jest elementem „destabilizacji”.

W tekście, zaaprobowanym przez zgromadzenie biskupów z udziałem papieża Benedykta XVI, w paragrafie zatytułowanym „Współpraca i dialog z naszymi współobywatelami Żydami” podkreślono: „nadszedł czas na to, by zaangażować się na rzecz szczerego, sprawiedliwego i definitywnego pokoju”. – Wszyscy jesteśmy wezwani przez Słowo Boże. Zachęca ono nas do słuchania głosu Boga, który mówi o pokoju – stwierdzili ojcowie synodalni. – Nie wolno odwoływać się do teologicznych pozycji biblijnych, by uczynić z nich narzędzie usprawiedliwiania niesprawiedliwości. Przeciwnie, odwołanie do religii powinno doprowadzić do tego, aby człowiek zobaczył w drugim człowieku oblicze Boga – napisali w dokumencie. Powtórzono w nim również wcześniej wyrażone stanowisko, że izraelska okupacja terytoriów palestyńskich jest jednym z czynników destabilizujących na Bliskim Wschodzie.

W dokumencie mowa jest również o tym, że „naród palestyński cierpi z powodu konsekwencji izraelskiej okupacji”. Następnie wymieniono przyczyny tych cierpień: „brak wolności przemieszczania się, mur, który rozdziela i granice wojskowe, więźniowie polityczni, burzenie domów, trudności w życiu ekonomicznym i społecznym oraz tysiące uchodźców”. – Zastanawialiśmy się również nad cierpieniami i brakiem bezpieczeństwa, w jakich żyją Izraelczycy – napisali biskupi.

Odnosząc się do dialogu z judaizmem, uczestnicy obrad oświadczyli: „mamy nadzieję, że dialog ten umożliwi nam starania u rządzących o to, by położyli kres konfliktowi politycznemu, który nie przestaje nas dzielić i zakłócać życie naszych krajów”. Natomiast w części dokumentu, dotyczącej relacji z muzułmanami położono nacisk na wolę „budowy społeczeństw obywatelskich” na fundamentach „wolności religijnej i wolności sumienia”. Biskupi i patriarchowie wyrazili też solidarność z chrześcijanami z Iraku i wyrazili pragnienie, by zakończyła się tam „zabójcza wojna” i by przywrócono bezpieczeństwo.

Pierwszy w dziejach Kościoła synod biskupów dla Bliskiego Wschodu zakończy w niedzielę msza pod przewodnictwem Benedykta XVI.

źródło:

  • WordPress

Komentarze

Jedna odpowiedź na wpis „„Biblią nie usprawiedliwiać niesprawiedliwości”. Przesłanie biskupów do Izraela”
  1. Maria pisze:

    W kwesti przeciwdziałania aborcji kościół katolick prezentuje zgodne z Biblią stanowisko. Jednak sprawy Izraela są w zupełnym niezrozumieniu u hierarchów katolickich. Aż nie mogę uwierzyć, że można wydać tak niezgodne z Biblią oświadczenie.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...
i pamiętaj - obrazki przy komentarzach tworzy się w serwisie Gravatar!

Zaraz wracam – Jezus