Zaraz wracam – Jezus
Informacje prasowe, Nowości

Apel biskupów do ONZ: położyć kres okupacji terytoriów arabskich

Październik 25, 2010 autor · 2 Komentarzy 

Tokfm.pl

Katoliccy biskupi zaapelowali do wspólnoty międzynarodowej, a zwłaszcza do ONZ, o wcielenie w życie rezolucji uchwalonych przez jej Radę Bezpieczeństwa i położenie kresu izraelskiej okupacji „różnych terytoriów arabskich”.
Ostatni dzień synodu

W przesłaniu Stolicy Apostolskiej odrzucono jako bezpodstawne powoływanie się na Biblię w celu uzasadnienia „niesprawiedliwych czynów”, czyli – jak podkreślają biskupi – okupacji i kolonizacji „Ziemi Obiecanej”, zagarniętych przez Izrael terytoriów arabskich.

Apel do ONZ

„Obywatele krajów Bliskiego Wschodu apelują do wspólnoty międzynarodowej, zwłaszcza do ONZ, o autentyczne zaangażowanie się w sprawę wcielenia w życie rezolucji Rady Bezpieczeństwa i zastosowanie nieodzownych środków prawnych w celu położenia kresu okupacji rozmaitych terytoriów arabskich” – głosi rezolucja Synodu.

„Naród palestyński będzie mógł mieć dzięki temu niepodległą i suwerenną ojczyznę, zamieszkiwać tam w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową w warunkach stabilizacji, zachowując swą godność” – czytamy dalej w rezolucji.

Cierpienia Izraelczyków i Palestyńczyków

Dokument zawiera oddzielny rozdział zatytułowany „Współpraca i dialog z naszymi żydowskimi współobywatelami”, w którym biskupi opowiadają się za „autentycznym, sprawiedliwym i definitywnym pokojem” na Bliskim Wschodzie. Piszą też o „cierpieniach i sytuacji niepewności”, w jakiej żyją Izraelczycy, podobnie jak Palestyńczycy.

„Zdajemy sobie sprawę z wpływu konfliktu palestyńsko-izraelskiego na region, a zwłaszcza na naród palestyński, który cierpi wskutek następstw izraelskiej okupacji, braku swobody ruchów, istnienia muru i wojskowych zapór na drogach, wskutek przetrzymywania więźniów politycznych, burzenia domów, zakłócania życia gospodarczego i społecznego oraz sytuacji tysięcy uchodźców” – stwierdza dokument Synodu.

Nie możne posługiwać się cytatami z Biblii

Jego uczestnicy podkreślają jednocześnie, że „nie wolno posługiwać się cytatami z Biblii”, aby czynić z niej „instrument uzasadniania niesprawiedliwych działań”nie wolno posługiwać się cytatami z Biblii”, aby czynić z niej „instrument uzasadniania niesprawiedliwych działań” .

Biskupi potępiają w swym dokumencie antysemityzm, „antychrystianizm”, „islamofobię” i wyrażają nadzieję, że dialog między Kościołem katolickim i judaizmem przyczyni się do „położenia kresu konfliktowi politycznemu, który nas nęka i dzieli”.

Uczestników Synodu niepokoi także podejmowanie jednostronnych inicjatyw zmierzających do zmiany ukształtowania demograficznego i statusu Jerozolimy jako „dziedzictwa religijnego wszystkich trzech religii Bliskiego Wschodu: judaizmu, chrześcijaństwa i religii muzułmańskiej”.

Synod dla Bliskiego Wschodu zwrócił się także do rządów i polityków regionu, aby starali się zahamować odpływ chrześcijan, którzy emigrują z tej strefy z powodu braku poczucia bezpieczeństwa.

Źródło:

  • WordPress

Komentarze

Odpowiedzi (2) na wpis „Apel biskupów do ONZ: położyć kres okupacji terytoriów arabskich”
  1. mario pisze:

    mądry rozważny głos biskupów katolickich pozbawiony fanatyzmu

  2. Maria pisze:

    Niech będzie błogosławiony Izrael !
    Każdy ze swego skarbca wyciąga to co posiada, kto posiada BOŻE słowa ten je rozumie i szanuje BOŻY wybór. Ci panowie swoimi wystąpieniami pokazują, że BOGA się nie boją, to też JEGO słów nie szanują. Nie zazdroszczę im zapłaty, którą w stosownym czasie otrzymają.

Wyraź swoją opinię

Powiedz nam co myślisz...
i pamiętaj - obrazki przy komentarzach tworzy się w serwisie Gravatar!

Zaraz wracam – Jezus